Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εμφανιση Master-Datail και μια ερωτηση [C#]

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò alexnir. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος KelMan στις 27-02-2007, 10:05. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  27-02-2007, 08:37 25501

    Εμφανιση Master-Datail και μια ερωτηση [C#]

    καλημερα σας,

    θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε καποια ιστοσελιδα που να περιγραφει βημα-βημα τη δημιουργια μιας φορμας με 2 grid που συνδεονται και εμφανιζουν 2 πινακες master-datail. Περισσοτερο ενα how to το οποιο θα με κατευθυνει βημα-βημα και οχι κατι θεωρητικο (καθως τετοια εχω βρει και εχω διαβασει αρκετα)

    και μια ερωτηση (ειμαι αρχαριος παρακαλω κατανοηση Stick out tongue)

    τι ακριβως κανει το this. ?

    τι διαφορα εχουν οι 2 γραμμες απο κατω?

    this.textbox1.text = stringvariable1.ToString();

    textbox1.text = stringvariable1.ToString();

    ευχαριστω

    Αλεξανδρος

  •  27-02-2007, 09:23 25505 σε απάντηση της 25501

    Απ: Εμφανιση Master-Datail και μια ερωτηση [C#]

    Ως προς την πρώτη ερώτηση, στο http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/y8c0cxey.aspx θα βρεις ένα walkthrough που αναφέρεται σε master/details με δύο φόρμες. Πιστεύω εύκολα θα το μετατρέψεις να παίζει σε μία φόρμα με δύο grids.

    Ως προς το δεύτερο, δες εδώ: http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/library/en-us/csref/html/vclrfThisPG.asp Επεξηγεί ακριβώς το που χρησιμεύει το this.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  27-02-2007, 09:35 25506 σε απάντηση της 25505

    Απ: Εμφανιση Master-Datail και μια ερωτηση [C#]

    σε ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη απαντηση σου.

    μηπως σου ειναι ευκολο να μου πεις πως εκανες την ανζητηση στο msdn? γιατι προσπαθησα και εγω αλλα δεν...Confused

  •  27-02-2007, 10:05 25507 σε απάντηση της 25506

    Απ: Εμφανιση Master-Datail και μια ερωτηση [C#]

    Γενικά, με το msdn library έχω εξοικιωθεί αρκετά και έχω κρατήσει αρκετά bookmarks σε βασικές περιοχές (όπως τα HowTos που σε παρέπεμψα) οπότε για τα δύο links που σου έδωσα δεν έκανα αναζήτηση καθώς λίγο-πολύ ήξερα τι ήθελα και τι έψαχνα. Πάντως, όταν ψάχνω προτιμώ να ψάχνω γενικότερα μέσω του Google και όχι μέσα από το msdn.


    Vir prudens non contra ventum mingit
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems